Anasayfaya Dön
K.Irak'ta 1 tek Süleymaniye kaldı ...! 16/06/2014

K.Irak'ta 1 tek Süleymaniye kaldı ...!

IŞİD’ın Musul’u ele geçirmesinin ardından yılda 11.9 milyar doarlık ihracat yaptığımız Irak ile ticaret durdu.

IŞİD’ın Musul’u ele geçirmesinin ardından yılda 11.9 milyar doarlık ihracat yaptığımız Irak ile ticaret durdu. 2 bine yakın TIR Türkiye’ye dönerken, 100 TIR’dan henüz haber alınamadı.

UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, “Ticarette tek yol Süleymaniye” dedi. IRAK Şam İslam Devleti Örgütü’nün (IŞİD) Musul’u ele geçirmesinin ardından Türk mallarının bölgeye taşınmasında tek yol Süleymaniye kaldı.

Bölgedeki olaylar nedeniyle Irak’ta “Aktarma Merkezleri” kurulduğunu anlatan Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Çetin Nuhoğlu, şöyle konuştu: “Habur Kapısı’ndan hergün 2 bin TIR giriş yapıyor. Bu TIR’lar malın yüzde 65’ini Kuzey Irak’a götürüyor. Geri kalan mallar ise Habur’dan 50 kilometre sonra kurulan Aktarma Merkez’lerinde Iraklı nakliyecilere aktarılıyordu. Buradan yüklenen mallar Musul ve Samara üzerinden Bağdat’a iniyordu.

Buralardaki yolların kapanmasıyla bu yol üzerinden ticaret durdu. Şimdi tek yol Süleymaniye kaldı.

Irak’a geçtiğimiz yıl toplam 11.9 milyar dolar ihracat yaptık. Şuan için panik havası dağılmaya başladı. Biz şoförlerimize bir şey olmaması için girişimlerimiz sürüyor. 2 bine yakın TIR’ı Türkiye’ye getirmeyi başardık.

100’e yakın TIR’dan ise henüz haber alamadık.” Türk-Irak Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Nevaf Kılıç da, tüm geçişlerin durduğunu açıkladı. Kılıç, “Yol kapalı olduğu için malları depolara boşaltıyoruz” diye konuştu.

Irak’ta yatırımı olan şirketler

Mardin Çimento: Gelirlerinin yüzde 30’u Irak’tan sağlanıyor.

Enka İnşaat: Irak’tan gelen iş yükünün ağırlığı yüzde 34, Musul’da aktivitesi yok. Operasyonları ağırlıklı olarak, Erbil, Süleymaniye, Basra, Dohuk’ta.

Tüpraş: Yüzde 30 ham petrol arzı Irak’tan. Coca-Cola İçecek: Satış hacminin yüzde 9’u Irak’tan geliyor, yüzde 2-3’lük kısmı Kuzey Irak’tan.

Banvit: Gelirlerinin yüzde 7’si Irak’tan.

Ülker: Gelirlerinin yüzde 5’ini Irak’tan sağlıyor.

Arçelik: Gelirlerinin yüzde 1’i Irak’tan.

Tekfen: 2014 ilk çeyrek iş yükünün yüzde 0,3’ü Irak’tan.

Işıklar Yatırım Holding: Kese kağıdı satışından 3 milyon dolar ciro yapıyor.

Doğuş Oto: Volkswagen ve Audi distribütörlüğü bulunuyor.

Bu haber 924 kez okundu.
İthalat - İhracat Kategorisindeki Son Haberler
Facebook Yorumları