Anasayfaya Dön
Osman Gazi neden Kavisli Yapıldı ? 22/04/2016

Osman Gazi neden Kavisli Yapıldı ?

İstanbul-İzmir arasını 3 buçuk saate indirecek köprünün flamingoların sulak alanının kapatılmaması için sağa doğru kavisli yapıldığı ortaya çıktı.

İstanbul-İzmir Otoyolu'nun en önemli geçiş noktası olan Osman Gazi Köprüsü, Altınovaayağından sonra sağa kavisli şekilde dizayn edildi. Bunun nedeni ise flamingoların uğrak yeri olan sulak alanının köprünün orada bulunması. Bu alanın kapanmaması için köprüye kavis verildi.

KÖPRÜYE KAVİS VERİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün törenle açtığı İzmit Körfez geçişini sağlayan Osman Gazi Köprüsü'nün kavisli hali dikkat çekiyor.

 

 

FLAMİNGOLAR İÇİN BÖYLE YAPILDI

Bu kavisin verilmesinin ise çok önemli bir nedeni var. Altınova-Hersek Lagünü, köprü projesinin dizaynını da etkiledi. Köprü, flamingoların uğrak yeri olan sulak alanının korunması amacıyla Altınova ayağından sonra sağa kavisli şekilde dizayn edildi.

Star'da yer alan habere göre tam kenarında yer alan Altınova'daki Hersek Lagünü, köprü projesini de etkiledi. Köprü, flamingoların uğrak yeri olan sulak alanının korunması amacıyla Altınova ayağından sonra sağa kavisli şekilde dizayn edildi. Eğer düz şekilde karşıya geçilmiş olsaydı, doğal alan köprünün altında kalacaktı.

Bu haber 934 kez okundu.
Proje Kategorisindeki Son Haberler
Facebook Yorumları